Ako na slimákov, ktorí okupujú vašu záhradu?

Datum: 25.12.2021

Slimáky jedia takmer akékoľvek rastliny, pričom obľubujú najmä jemné lístie mladých rastlín a listové plodiny ako je šalát.

Ako na slimákov

Na ich prítomnosť poukazujú nepravidelne tvarované otvory na listoch či plodoch, čo môže byť hrozbou pre každého záhradkára. Môžu tiež zanechávať lesklé stopy na povrchu listov, čo je ďalším zo znamení, že sú slimáky prítomné aj vo vašom skleníku. Čo stojí za zmienku je fakt, že sa vyhýbajú rastlinám s výrazne voňajúcimi listami ako je rozmarín, nechtík i levanduľa.

Vedeli ste, že?

Slimáky sú škodcami vlhkého, mierneho podnebia a ich tvrdá vápenatá škrupina im poskytuje dokonalú ochranu. Počas chladného obdobia prezimujú v pôde a na jar sa objavia preto, aby nakládli stovky vajíčok blízko povrchu pôdy. Mladé slizniaky začnú okamžite kŕmiť; sú najaktívnejšie v noci a vo vlhkom počasí.

Ako sa zbaviť slimákov v záhrade?

Udržujte listy rastlín relatívne suché, aby ste zabránili premnoženiu slimákov na vašej pôde. Nechajte medzi rastlinami priestor pre dobrú cirkuláciu vzduchu a odstráňte potenciálne úkryty ako trebárs vedrá, kde sa môžu schovávať. Zalievajte ráno, aby rastliny mohli pred večerom uschnúť. Existujú tiež účinné prípravky proti slimákom, vďaka ktorým sa ich môžete zbaviť pomerne rýchlo a jednoducho. S lapačom slimákov môžete účinne bojovať proti slimákom bez použitia chemikálií alebo jedu - len čo je pasca pripravená, slimáky sa nalákajú prírodnou návnadou a utopia vo vode. Použiť môžete tiež granulovanú návnadu, ktorú je vhodné umiestniť všade tam, kde k nej budú mať títo škodcovia prístup. Po konzumácií granúl sú slimáky usmrtené, avšak treba dodať, že ide o jed. Ten je však odolný voči rôznym vplyvom počasia a zabezpečuje dlhodobú účinnosť i pôsobenie. Tak čo poviete, aj vy sa už začnete pomaly, ale isto chystať na sezónu slimákov vo vašej záhrade?

 

 

Čítané: 515 x