Na čo si dávať pozor pri výbere izolácie domu?

Datum: 02.06.2024

Výber správnej izolácie pre dom je jedným z najdôležitejších rozhodnutí, ktoré ovplyvnia jeho energetickú účinnosť, komfort a celkové náklady na vykurovanie a chladenie. Existuje množstvo rôznych izolačných materiálov, z ktorých každý má svoje výhody a nevýhody.

Na čo si dávať pozor pri výbere izolácie domu?

Aké faktory by ste mali zvážiť pri výbere izolácie pre váš dom, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky?

Typy izolačných materiálov

Najviac používané materiály na izoláciu stien sú minerálna vlna, polystyrén, striekaná pena, celulóza a drevovláknité dosky. Každý z týchto materiálov má rozličné vlastnosti, ktoré ovplyvňujú jeho vhodnosť pre konkrétne aplikácie.

Izolačné materiály a tepelná vodivosť

Jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere izolácie je jej tepelná vodivosť, ktorá určuje, ako dobre materiál izoluje. Čím nižšia je tepelná vodivosť, tým lepšie izolačné vlastnosti materiál má. Izolácia domu s minerálnou vlnou zaistí veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Polystyrén typu EPS má horšiu vodivosť, ale XPS polystyrén je efektívny. V prípade striekanej peny sa jedná o veľmi kvalitnú izoláciu, ktorá vytvára súvislú izolačnú vrstvu. Ak hľadáte materiál šetrný k životnému prostrediu, zvoľte celulózu. Medzi kvalitné a ekologické materiály patria tiež drevovláknité dosky.

Izolačné materiály a paropriepustnosť

Paropriepustnosť izolácie je dôležitá pre zabránenie kondenzácie a vzniku plesní v stavebnej konštrukcii. Materiály s vyššou paropriepustnosťou umožňujú vlhkosti unikať, čím znižujú riziko poškodenia. Medzi najviac paropriepustné materiály patrí minerálna vlna. O niečo horšie je na tom EPS polystyrén a najmenej paropriepustný je XPS polystyrén. Pri striekanej pene si dávajte pozor, či ide o penu s otvorenou bunkou. Drevovláknité dosky sú materiálom, ktorý veľmi dobre reguluje vlhkosť.

Ktoré izolačné materiály sú odolné voči ohňu?

Požiarna odolnosť izolácie je kľúčová pre bezpečnosť vášho domova. Niektoré materiály sú nehorľavé, zatiaľ čo iné môžu pri vystavení ohňu uvoľňovať toxické plyny. Najviac odolná voči požiaru je minerálna vlna a dobré protipožiarne vlastnosti má aj polystyrén. Ostatné materiály musia byť ošetrené voči horeniu, v opačnom prípade sú veľmi horľavé.

Izolačné materiály a náklady

Pri výbere izolácie by ste mali zohľadniť aj náklady na materiál a jeho životnosť. Niektoré izolácie môžu mať vyššiu počiatočnú cenu, ale dlhodobé úspory na energiách a dlhšia životnosť tieto náklady kompenzujú. Medzi najviac nákladné materiály patrí striekaná pena, ktorá však vydrží dlhé roky a skvele izoluje. Veľmi trvanlivé sú tiež drevovláknité dosky. Strednou cestou v cene i životnosti sú polystyrén a celulóza.

 

Čítané: 25 x