Keď si kúpite nové pneumatiky a zistíte, že sú staré

Datum: 04.01.2022

Pri istých modeloch vozidiel je kúpa pneumatík finančnou záležitosťou, ktorá hlboko čiahne do vašej peňaženky.

Keď si kúpite nové pneumatiky a zistíte, že sú staré

Kupujete pneumatiky len v kamenných obchodoch alebo na e-shopoch s pneumatikami, a preto ste si istí, že ide o kvalitný produkt? Pozor na to, že aj nové pneumatiky nemusia byť nové. Možno sa chytáte za hlavu, že o čom to hovoríme. Hovoríme o pneumatikách, ktoré stáli dlho na sklade.

Overujte a preverujte každý údaj na pneumatike

Čítať štítky pneumatík dokáže skoro každý majiteľ vozidla. Jednotlivé piktogramy vás informujú o správaní pneumatiky na vode či snehu, o jej valivom odpore alebo o hlučnosti počas jazdy. Zároveň viete z bočnice pneumatiky vyčítať jej rozmery a z technického preukazu rozmery pneumatík, ktoré sú kompatibilné s vašim vozidlom. Len malé percento vodičov svoju pozornosť venuje aj tzv. DOT číslu. Toto číslo vám veľa napovie o tom, kedy bola pneumatika vyrobená. Ak si tento údaj nepreveríte, môže sa stať, že vaše drahé pneumatiky sa zmenia na najlacnejšie pneumatiky. Rýchly prerod sa stane kvôli roku ich výroby. Všetky letné i zimné pneumatiky strácajú na svojich vlastnostiach odo dňa, kedy prídu na pulty predajní. Dva roky odložená pneumatika v kúte skladu nemá už také vlastnosti ako tesne po vyrobení. A ako dokážete DOT číslo rozlúštiť? Veľmi jednoducho. Ide o štyri čísla, prvé dve vás informujú o týždni výroby a druhé dve o roku výroby.

Leží v sklade a starne, leží v sklade a stráca na kvalite

Test zimných pneu i letných variantov dokázal, že pneumatiky, ktoré dlho ležia v sklade stratia všetky jazdné vlastnosti. V každom sklade na plášť pneumatiky číhajú nástrahy vo forme teplotných zmien, vlhkosti a niekde dokonca aj UV žiarenia. Pneumatiky tak starnú a strácajú pružnosť, tvrdnú, mení sa ich správanie na vozovke a nemôžete od nich čakať priľnavosť ako pri čisto nových pneumatikách. Nie vždy sa obchodníkovi podarí predať pneumatiky ihneď po ich naskladnení. V prípade, že si kúpite pneumatiky, ktoré ležali v sklade maximálne dva roky, nemali by ste mať pri jazde problém za každého počasia. Najlepšie však spravíte, keď si kúpite pneumatiky čerstvo zídené z výrobného pásu. Ani takéto pneumatiky nemajú obmedzenú životnosť. Žiadne pneumatiky by ste nemali používať viac ako osem až desať rokov, a to aj v prípade, že ste na nich nejazdili. 

 

 

 

 

Čítané: 261 x