Ako si vybrať jednoručné činky do domácej posilňovne?

Datum: 04.10.2023

Činky patria k základnej výbave pri silovom tréningu a každý, kto chce budovať svalovú hmotu v pohodlí domova, by si mal zaobstarať jednoručné činky.

Ako si vybrať jednoručné činky do domácej posilňovne?

Investícia do nich sa vám veľmi rýchlo vráti a ušetríte aj čas, ktorý by ste strávili cestou z a do posilňovne. Ako si vybrať ideálne jednoručky?

Výhody nakladacích činiek oproti činkám s pevnou hmotnosťou

Nakladacie činky majú oproti činkám s pevnou hmotnosťou množstvo výhod. Ak hľadáte činky, ktoré si budete môcť prispôsobovať podľa toho, aké cviky cvičíte a nechcete, aby vám činky zaberali doma veľa miesta, nakladacie jednoručky sú praktickým riešením. Vďaka svojej variabilite ich hmotnosť dokážete prispôsobiť podľa potreby a vytvoriť si ľahšie alebo ťažšie činky pridaním či odobratím závaží.

Ak by ste chceli činkami s pevnou hmotnosťou pokryť rôzne váhy, museli by ste ich mať doma veľa, čo si vyžaduje dostatok miesta, ale aj financií. Investícia do kvalitných nakladacích jednoručných činiek sa vám preto veľmi oplatí.

Vybrať si liatinové alebo cementové činky?

Pri nákupe vhodných činiek sa treba zamerať aj na materiál, z ktorého sú vyrobené. Nielen hriadeľ, ktorá by mala byť ideálne z kvalitného chrómu, ale aj kotúče a závažia sú podstatné z viacerých dôvodov.

Cementové činky obalené v plastovom obale patria medzi najlacnejšie riešenia, a poslúžia nielen začiatočníkom, ale aj pokročilým. Ich najväčšou nevýhodou je však menšia odolnosť a väčšie rozmery kotúčov oproti liatinovým činkám. Dnes už síce výrobcovia vďaka skúsenostiam prinášajú na trh precízne spracované kotúče vyrobené modernými technológiami zapúzdrené v odolnom plaste, no ak bojujete s nedostatkom miesta a chcete si zaobstarať viacero závaží, bude rozumnejšie investovať do liatinových činiek.

Liatinové kotúče sa vyznačujú dlhou životnosťou aj pri intenzívnom používaní činiek, preto sa používajú aj v posilňovniach a okrem začiatočníkov s nimi bežne trénujú aj pokročilí a profesionáli.. Liatinové kotúče s praktickými úchopovacími otvormi, tzv. volanty, môžete tiež využívať samostatne pri silovom tréningu na obmenu klasických prevedení cvikov.

Všímajte si priemer kotúčov

Ak chcete doma časom vybudovať plnohodnotnú posilňovňu, okrem jednoručiek budete potrebovať aj obojručné činky. Aby ste mohli závažia kombinovať a využívať ich na krátkych hriadeľoch aj dlhých rovných a lomených tyčiach, nakupujte vybavenie s rovnakým priemerom.

Bežné kotúče, tyče a hriadele majú priemer 30 mm, no môžete sa stretnúť aj s olympijskými závažiami a tyčami, ktoré majú priemer 50 mm. Okrem toho sa na trhu vyskytujú aj rôzne neštandardné priemery, takže ak chcete mať doma kompatibilné a univerzálne vybavenie, všímajte si tento údaj a nakupujte na overených stránkach, nenechajte sa zlákať akciami v supermarketoch, pretože pri dokupovaní ďalších závaží potom môžete mať problém.

Náš tip: Kvalitné činky za dobré ceny nájdete na Hop-Sport: https://hop-sport.sk/cinky/

Hmotnosť jednoručných činiek

Pri nákupe jednoručných činiek treba zvážiť aj to, aké ťažké by mali byť. Iné hmotnosti jednoručiek budú vyhovovať začiatočníkovi, a iné potrebuje pokročilý, po iných siahne žena, ktorá si chce len vyformovať postavu a trochu schudnúť a iné budú vyhovovať niekomu, kto chce nabrať objem. To isté tiež platí pri tom, aké cviky chcete cvičiť a ktoré svalové skupiny sa chystáte posilňovať. Práve preto si môžete vybrať z rôznych setov zložených z viacerých kotúčov a pokryjete si tak potreby rôznych druhov tréningov.

Začiatočníkom sa neodporúča príliš to preháňať s hmotnosťou činiek, v závislosti od kondície a cvikov sa vám stačí obzerať po sete s váhou okolo 10 kg. Samozrejme, začnite najskôr s tréningom s vlastnou váhou a tieto tréningy osviežte jednoručnými činkami s nižšou hmotnosťou a postupne pridávajte záťaž.

Pri budovaní svalovej hmoty sú vhodnejšie ťažšie činky, takže si môžete časom dokúpiť závažia alebo investovať rovno do ťažšieho setu, ktorý obsahuje ľahšie aj ťažšie závažia.

 

Zdroj obrázka: Cavan-Images / Shutterstock.com

Čítané: 176 x