Kto sa má v tom vyznať? Kategórie turistických topánok

Datum: 12.04.2022

Chystáte sa po prvý raz kupovať turistické topánky? Ak áno, tak sa iste stretnete s ich kategorizáciou. Pre laika môže byť ťažké rozoznať, aká treková obuv je vhodná pre jeho outdoorové aktivity.

Kategórie turistických topánok

Všetky topánky určené na turistiku boli zaradené do kategórií, ktoré určujú, do akého terénu by ste ich mali nosiť. My vám prinášame prehľad jednotlivých typov trekových topánok s ich stručnou charakteristikou.

Základné kroky k výberu turistických topánok

Ako všetky typy topánok, tak aj tie určené na turistiku sa delia do základných skupín podľa pohlavia. V obchodoch je k dispozícii pánska, detská i dámska turistická obuv. Každému pohlaviu i deťom sa výrobcovia prispôsobili strihom či farbou. Základom úspešného výberu turistických topánok je zistenie vašich potrieb. Vy sami musíte určiť, aký ste turista. Chodíte do lesa len na prechádzky alebo sa radi zapotíte pri výstupe do poriadneho kopca? Pre ľudí patriacich do prvej skupiny sú vhodné topánky nižšieho strihu, pokojne vyrobené z textilných materiálov alebo kombinácie textilu a kože. V prípade, že milujete náročnejší terén, investujte do koženej obuvi vysokej nad členky. Výška topánky je rozhodujúcim faktorom pre oporu členkov. Nielen výšku si všímajte. Náročnosť terénu odzrkadľujú v úvode spomínané kategórie.

Turistická obuv do každého terénu

Začneme s kategóriou D, ktorá je určená do extrémneho terénu. Déčková turistická obuv sa vyrába hlavne pre horolezcov a členov expedícií. Keďže ide o obuv do extrémneho terénu, je vyrobená z kože a disponuje v prednej i zadnej časti úchytmi pre mačky. Na chodenie v horách nie sú topánky z tejto kategórie vhodné. Turistické topánkykategórie C sú určené do vysokohorského terénu. Spoľahnúť sa na céčkové topánky môžete aj pri zdolávaní ľadovcov. Sú veľmi ľahké a zároveň neuveriteľne odolné. Kategória B zahŕňa trekové topánky, ktoré využijú zanietení turisti chodiaci do hôr pravidelne. Poradia si s ťažším terénom a sú pohodlné aj pri nosení väčšej záťaže v podobe plne naloženého turistického batoha. Stabilitu poskytujú pri výstupe vďaka vyššiemu strihu a celokoženému prevedeniu. Ich vyššia kategória je označovaná ako B/C a topánky z tejto skupiny môžete použiť pri prechode ľadovca alebo pri chôdzi po nespevnenom teréne. Turistická obuv z kategórie A sa vyznačuje nižším strihom a menej pevnou podošvou. Môžete si s ňou vyjsť na túru do lesa, ale počas chôdze po nespevnenom teréne by táto obuv nebola dostatočnou oporou. Áčkové topánky sú vhodné aj na prechádzky po meste.

 

 

Čítané: 226 x